Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde) – idealne na kite i windsurfing zimą!

Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde) – ostatni raj na Atlantyku – piękne plaża, zjawiskowe krajobrazy, rewelacyjna pogoda, znakomita kuchnia, i co najważniejsze – fantastyczne warunki do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu!

Cabo Verde – dawniej portugalska kolonia, dziś Republika Zielonego Przylądka składa się z 15 wysp wulkanicznych leżących na Oceanie Atlantyckim około 600 kilometrów na zachód od wybrzeży Afryki, na wysokości Mauretanii i Senegalu. Największe z nich to: Santo Antèo, Sèo Vincente, Santa Luzia, Sèo Nicolau, Sal, Boa Vista, Maio, Sèo Tiago, Fogo i Brava.

Nabardziej popularna wśród turystwów jest wyspa Sal. Jest to ósma co do wielkości wyspa archipelagu Cabo Verde. Oferuje nieskończenie długie plaże, ciepłą i krystalicznie czystą wodę oraz dużo słońca. W ciągu roku słońce świeci tu przez 330 dni! Wielbiciele windsurfingu i kitesurfingu znajdą tu doskonałe warunki do uprawiania tych dyscyplin. Najbardziej popularnym spotem jest Santa Maria. Znajduje się tu zatoka z płaską wodą i łątwym do pokonania przybojem. Większe fale występują raczej poza zatoką. Najlepszy wiatr występuje tu od stycznia do czerwca. Najsilniej wieje od południa do ok. godz. 16:00. Wtedy panują najlepsze warunki dla średniozaawansowanych i zaawansowanych. Wydzielona jest też specjalna strefa dla kitesurferów. Rano wieje słabiej i jest to doskonały czas do nauki dla początkuących. Przy spocie mieści się kilka hoteli oraz bazy wind- i kitesurfingowe, m.in. ION-Club położona przy hotelu Oasis Atlantico Belorizonte 4*. W zachodniej części zatoki Santa Maria znajduje się Ponta Sino z falami do 3,5 m, na wschodnim krańcu zatoki – Leme Welho z mniejszą falą. Legendarnym spotem jest tu Ponta Preta z długą ogromną falą oceaniczną – tylko dla zaawansowanych. Po zachodniej stronie wyspy znajdziemy Secret Spot, Alibaba i Canoa, na wschodnim brzegu Shark Bay – głównie spot kitesurfngowy.
Poza windsurfingiem i kitesurfingiem Cabo Verde oferuje wiele atrackji. Na północy wyspy Sal znajdują się tzw. saliny, czyli zbiorniki, w których z odparowywania soli morskiej pozyskuje się sól. Przez setki lat Portugalia zaopatrywała się w sól właśnie z tych salin. Dziś są one w dalszym ciągu eksploatowane, ale już nie tak intensywnie jak kiedyś. Podczas zwiedzania moża spróbować niecodziennej kąpieli w bardzo słonej wodzie (26 razy bardziej słonej niż woda morska). Na Sal warte zobaczenia jest też Espartos – głowne miasteczko i centrum administracyjne oraz Terra Bora znane ze zjawisk fatamorgany. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie jest „Magiczne Oko” niezwykłe zjawisko na słonym jeziorze w Buraconie. Z wyspy organizowane są też różnego rodzaju rejsy, często połączone z nurkowaniem czy połowem ryb.

Będąc na Sal warto też zwiedzić pozostałe wyspy. Za jedną z najbardziej fascynujących na archipelagu Cabo Verde jest Fogo, na której główną atrakcją jest wciąż czynny wulkan, którego szczyt jest najwyższym na Wyspach Zielonego Przylądka. Wewnątrz kaldery wulkanu mieści się wioska Cha de Caldeiras, gdzie domy zbudowane są z czarnego kamienia i kontrastują z lokalnymi winnicami i egzotycznymi plantacjami. Kolejną ciekawą wyspą jest Boavista – kraina rajskich plaż z najdłuższą 8 km plażą Santa Monica, z palmami kokosowymi i daktylowymi. Kolejna wyspa Santiago uważana jest za najbardziej afrykańską z archipelagu. Jest to największa i najbardziej zaludniona wyspa Cabo Verde. Popularana wśród turystów jest też Sao Vincente – uważana za kulturalno-rozrywkową stolicę Wysp Zielonego Przylądka. To właśnie stąd pochodzi słynna piosenkarka Cesaria Evora – królowa morny, wyjątkowego gatunku muzycznego.

Przy wjeździe na Wyspy Zielonego Przylądka konieczny jest ważny paszport oraz wiza. Z Polski oferowane są bezpośrednie loty czarterowe z Warszawy oraz Katowic. Lot trwa ok. 9 godzin z możliwym międzylądowaniem. Na Cabo Verde polecane jest wykupinie opcji All Inclusive, ze względu na wysokie ceny w restauracjach. Kuchnia kreolska bogata jest przede wszystkim w owoce morza, ryby, fasolę i kukurydzę, a także owoce: banany, papaje, daktyle.

Zapraszamy do rezerwacji wyjazdów na Cabo Verde. 

Wróć