MAURITIUS-LE-MORNE-mapka

MAURITIUS – Le Morne

Mauritius leży na ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego – ok. 900 km na wschód od Madagaskaru. Wraz z sąsiednimi wyspami Reunion i Rodrigues tworzy Archipelag Maskarenów, do którego należy jeszcze kilka innych mniejszych wysepek. Mauritius to prawdziwy raj dla turystów – drobnopiaszczyste plaże, turkusowa woda i urzekające swym pięknem krajobrazy zdominowane przez bujną roślinność przyciągają amatorów wypoczynku z całego świata a także miłośników wind- czy kitesurfingu. Wieje tu 300 dni w roku! Pomimo małej powierzchni jest tu całe mnóstwo zachwycających miejsc. Nie można też nie wspomnieć o wysokiej klasy hotelach położonych w egzotycznych ogrodach przy plażach, oferujących szeroki wachlarz usług. Pełen luksus – można tu spędzić idealne wakacje ze swoich wyobrażeń.

Mauritius jest prawdziwą perłą historii naturalnej. Południowe i zachodnie wybrzeża to przede wszystkim piaszczyste plaże idealne do odpoczynku, wschodnie to rafa koralowa, północne zaś – raj dla miłośników sportów wodnych. Wyspa jest slinie zalesiona. Występujące w środkowej jej części lasy deszczowe zamieszkałe są przez endemiczne gatunki roślin i zwierząt. W śodkowej części wyspy znajduję się też się ponad 800-metrowe góry. Część jej powierzchni porośnięta jest sawanną a część stanowią plantacje trzciny cukrowej i herbaty. Miejsce to jest prawdziwą mieszanką kulturową, gdzie wpływy hinduskie, tamilskie, muzułmańskie, chińskie, kreolskie, portugalskie, holenderskie, francuskie i angielskie koegzystują nadzwyczaj pokojowo. Bliskość Madagaskaru odcisnęła swoje piętno na kreolskiej kuchni, czyniąc z leżącego na północy Grand Baie kulinarną stolicę wyspy. Lata spędzone pod panowaniem Francuzów zaowocowały zaś rozwojem architektury – wtedy wybudowano zamki, z których najbardziej znany to Chateaux de Labourdonnais, leżący w północnej części Mauritiusa.

Atrakcje

PLAŻE – jedna z głównych atrakcji Mauritiusa. Zachwycające, z białym piaskiem, wielkimi lagunami, otoczone palmami kokosowymi. Napopularniejsze to: Belle Mare – piękne morze i jak nazwa wskazuje mieniąca się tysiącami barw woda zachwyca; Le Morne – znana głównie z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych, jak windsurfing, kitesurfing, nurkowanie; Flic en Flac – najdłuższy plaża na wyspie, położona na zachodnim wybrzeżu; Blue Bay – raj dla miłośników sportów wodnych, znajduje się tu rezerwat morski.

PORT LUIS – stolica i jednocześnie największe miasto na wyspie. Bez trudu można tu spostrzeć charakterystyczną dla Mauritiusa multikulturowość. Przy jednej ulicy stoi kościół katolicki, świątynia hinduistyczna oraz chiński dom modlitwy. A nowoczesne budynki stoją obok zabytkowych. Centrum miasta pełne jest barów, restauracji, kawiarni, sklepów i ogólnie tętni życiem. Warto udać się na zakupy na lokalny targ. Miłośnicy i poszukiwacze smaków będą tu wniebowzięci – znajdą tu duże ilości egzotycznych owoców, ogromny wybór marynowanych owoców morza, serów i mnóstwo innych przysmaków. Warto też zobaczyć wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Aapravasi Ghat – kompleks zabytkowych budynków. Poza tym koniecznie odwiedzić trzeba muzeum Blue Penny (Muzeum Poczty) gdzie można zobaczyć tu najcenniejszcze egzemplarze znaczków pocztowych – dwa Pomarańczowy i Niebieski Mauritius są najdroższymi i najpilniej strzeżonymi znaczkami na świecie. Należy mieć świadomość, że to właśnie z Mauritiusa pochodzą najcenniejsze egzemplarze znaczków kosztujące niekiedy fortunę. W Port Luis mieści się też Muzeum Krajoznawcze z wierną rekonstrukcją wymarłego już słynnego ptaka-nielota dodo – występującego tylko na Mauritiusie i będący symbolem tej wyspy.

OGRÓD BOTANICZNY  PAMPLEMOUSSES – położony pomiędzy Port Luis i Grand Bale. Ogród został założony przez Francuzó i stanowi jedną z najstarszych botanicznych ogrodów na świecie. Zajmuje powierzchnię ok 37 hektarów starannie wypielęgnowanego obszaru, na którym można znaleźć ok  800 gatunków roślin z całego świata – drzewa i palmy, bambusy, babobaby, krzewy i gigantyczne nenufary – lilie wodne królowej Wiktorii osiągające 1,5 m średnicy liści, które mogą ponoć utrzymać nawet kilkuletnie dziecko.

PARK NARODOWY PRZEŁOMU CZARNEJ RZEKI (BLACK RIVER) – zlokalizowany w południowo – zachodniej części wyspy. Stanowi ochronę dla tropikalnych lasów deszczowych i jest idealnym miejscem do poznawania prawdziwej przyrody Mauritiusa, z której już niewiele zostało. Można spotkać tu rzadkie okazy jak m.in. różowego gołębia czy pustułkę maskareńską i wiele innych głównie tropikalnych ptaków. Na terenie parku mieści się także najwyższy szczyt wyspy – Mont Piton (Piton de la Petit Rivère Noire) o wysokości 828 m n. p. m. Góra poprzecinana jest strumieniami.

CHAMAREL –  zwany Ziemią Siedmiu Kolorów – Terres de Couleurs. Jest to niezwykłe i jednocześnie urzekające miejsce, gdzie wulkaniczna ziemia mieni się w ponad dwudziestu odcieniach, a przyczyna tego zjawiska do tej pory nie została wyjaśniona. Kolory ziemi wulkanicznej przybierają barwy żółte, niebieskie, zielone, burszytnowe i czerowne, a efekty wizualne zależą od pory dnia, nasłonecznienia, kąta patrzenia oraz wilgotności. Na terenie parku znajdują sie także gigantyczne żółwie sprowadzone z Seszeli. W Chamarel można spróbować rumu produkowanego, zgodnie ze starą szkołą, ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej.

LA VANILLE – FARMA KROKODYLI – Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie. Hodowane są tu kajmany i potężne krokodyle nilowe ważące nawet 500 kg. W rezerwacie oprócz krokodyli swój dom mają także żółwie Aldabra – stanowiące w tym miejscu największą na świecie grupę. Jest tu też największa na świecie kolekcja motyli będąca własnością prywatną. Mieszkają tu też inne zwierzęta jak małpy, nietoperze, iguany, gegony i wiele innych gatunków, które można spotkać podczas spacerów wśród palm, bananowców i bambusów. Dość zaskakując jest to, że znajduje się tu restauracja serwująca m. in. specjały z krokodylego mięsa, a także skep, gdzie można zakupić produkty wykonane z krokodylej skóry – jak np. portfel czy torebkę.

Maritius oferuje również doskonałe warunki do nurkowania, snurkowania,  żeglowania oraz na golfa.

Akwen

Spot Le Morne położony jest w południowym wybrzeżu wyspy na półwyspie o tej samej nazwie u podnóża góry Brabant – charakterystycznej i widocznej na wielu zdjęciach reklamujących wyspę. Biała piaszczysta plaża, turkusowa laguna, płytka woda i niemal pewny wiatr –  spot marzeń. Tak w skrócie można opisać to miejsce oferujące doskonałe warunki na wind- i ktiesrufing na każdym poziomie zaawansowania.

Znajduje się tu ogromna Laguna Le Morne z płąską i płytką wodą otoczona rafą koralową. Jest to doskonałe miejsce do nauki (tu odbywają się szkolenia) oraz na freestyle. Jest tu wystarczojąco dużo miejsca a głębokość wody uzależniona jest od pływów. Zaleca się noszenie obuwia. Poza laguną są  tu dwa spoty wave: Little Reef ze średnimi falami i Manawa dla doświadczonych windsurferów oraz słynny One Eye przeznaczony tylko dla ekspertów. Zwylke występuje tu wiatr ze wschodu lub  południowego wschodu (sideshore od lewej) i osiąga siłę 3-5 Bft średnio w okresie letnim (listopad – marzec), a około 4-6 Bft w okresie zimowym (kwiecień – październik). W okresie zimowym wiatr jest najpewniejszy. Od stycznia do marca mogą pojawiać się intensywne opady deszczu. Generalnie rano wieje słabiej. Wtedy występują idealne warunki dla dzieci oraz zupełnie początkujących.

Na spocie Le Morne mieści się baza Ion-Club – przy kompleksie hotelowym sieci RIU Resorts. Centrum windsurfingu mieści się przed hotelem Riu Creole, centrum kitesurfingu – przed hotelem RIU Coral. Ponadto na Mauritiusie jest kilka bardzo dobrych miejsówek do surfowania, do których bez problemu można dotrzeć z bazy.

ZOBACZ, CO CIĘ CZEKA!

Partnerzy FunSurf

  • jungmob_logo
  • vans-navy
Promocje