LANZAROTE-mapka

HISZPANIA – LANZAROTE – Costa Teguise

Trzecia co do wielkości po Teneryfie i Gran Canarii wyspa kanaryjska, uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery. Nazywana jest wyspą wulkanów – jest tu ich ponad 300! Górzysty pokryty lawą krajobraz sąsiaduje z bielą piaszczystych plaż i turkusową wodą oceanu.

Poza księżycowym krajobrazem charakterystyczną cechą Lanzarote jest tradycyjny styl budownictwa dopasowany do naturalnego otoczenia wyspy. Poza Arrecife, stolicą wyspy, prawie nie ma tu wysokiej zabudowy. Ogromny wpływ na to wywarły artystyczne koncepcje zagospodarowania wyspy Cesara Manrique i dzięki temu Lanzarote nie jest oszpecona betonowymi dżunglami hoteli. Nawet popularniejsze kurorty wyspy zachowały kanaryjski charakter. Lanzarote to jedna z Wyspy Kanaryjskich, które uniknęły turystycznej ekspansji – czas płynie tu wolniej, mieszkańcy żyją bez pośpiechu. Nie znaczy to jednak, że nie jest dostosowana do potrzeb turystów, którzy najczęściej odwiedzają pełne życia Puerto del Carmen i nieco spokojniejsze Costa Teguise i Playa Blanca.

Podobnie jak na pozostałych Wyspach Kanaryjskich panuje tu umiarkowany klimat. W lecie możemy spodziewać się tu 28 – 30ºC, a zimą temperatury w ciągu dnia wahają się w granicach 20-22ºC. Na Lanzarote prawie nigdy nie pada. Wieje natomiast dość silny wiatr. Dzięki czemu wyspa oferuje doskonałe warunki do uprawiania windsurifngu i kitesurfingu – przede wszystkiem w Costa Teguise i Playa Famara. Również miłośnicy nurkowania nie będą rozczarowani. Podobnie golfiści – znajdują się tu pola golfowe zaprojektowane przez najlepszych specjalistów na świecie.

Atrakcje

ARRECIFE – największe miasto na Lanzarote i zarazem stolica wyspy – mieszka tu ponad połowa mieszkańców wyspy. Znajduje się tu wiele wartych zobaczenia miejsc. Na szczególną uwagę zasługuje tu Castillo de Jose – zamek Świętego Józefa, który w niezminionej formie przetrwał do dziś. Nazywany jest Twierdzą Głodu, gdyż zbudowany został w czasie klęsk żywiołowych spowodowanych suszą i wybuchami wulkanów – aby dać pracę mieszkańcom wyspy. Mieści się Międzynarodowe Muzeum Sztuki Współczesnej. Poza tym, poddobnie jak na całej wyspie jest tu wiele miejsc związanych z twórczością Cesara Manrique. Warto też odwiedzić muzeum archeologiczne w Castillo de San Gabriel czy wybrać się na główną ulicę Leon y Castillo.

COSTA TEGUISE – jeden z największych kurortów na Lanzarote. Mieści się tu hotel Gran Melia Salinas 5* – najstarszy hotel w tej miejscowości zaprojektowany przez Cesara Manrique. Zatrzymują się tu najważniejsze osobistości świata kultury i polityki. W Costa Teguise swoją willę ma też hiszpański król Juan Carlos. Mieści się tu niewielki Aquapark w którym zobaczyć można przedstawicieli podwodnego świata oceanu.

CUEVA DE LOS VERDES – najdłuższy tunel lawowy powstały w wyniku wybuchu wulkanu La Corona. Część tunelu – ok. 2 km została udostępniona zwiedzającym. Miejsce to prowadzi przez zawiły system korytarzy ukazując różnokolorowe warstwy lawy oraz niezwykłe formacje skalne. Niektóe wydążone lawą pomieszczenia mają ponad 15 m wysokości. W jednym z nich mieści się sala koncertowa znana z niebywałej akustyki, gdzie odbywają się festiwale muzyczne Wysp Kanaryjskich.

JAMEOS DEL AQUA – fragment korytarzy utworzonych przez lawę. W części podziemnej znajduje się jezioro zamieszkałe przez kraby-albinosy – unikalna formacj ageologiczna znajdująca się poniżej poziomu morza. Na powierzchni w wulkanicznej grocie znajduje się egzotyczny ogród oraz basen.

GUATIZA – JARDIN DE CACTUS – urokliwa miejscowość, w któej znajduje się ogród kaktusów projektu Cesara Manrique. Ogród ma powierzchnię 5 tys. m2. Usytuowany został w ogromnym dole i kształtem przypomina amfiteatr. Można podziwiać tu ponad 1000 gatunków kaktusów – nie tylko z wysp.

MIRADOR DEL RIO – najbardziej znany punkt widokowy z niezwykłą panoramą na lazurowe wody El Rio, wysepki archipelagu Chinijo i La Graciosę.

TAHICHE – miejscowość w kórej znajduje się muzeum Fundacion Cesar Manrique. Jest budowla w stylu kanaryjskim wkomponowana w pola lawy, połączona z basenem, palmami oraz kaktusami. Mieszkał tu Cesar Manrique.

CHARCO DE LOS CLICOS (LAGUNA VERDE) – niezwykłe miejsce z intensywnie zieloną laguną usytuowaną w zatoce, powstałą w wyniku podmycia wulkanicznego krateru przez ocean.

TIMANFAYA – MONTANAS DEL FUEGO – Góry Ognia, park narodowy położony w miejscu jednej z największych erupcji wulkanów. Jest to typowo księżycowy krajobraz – nie ma tam żadnej roślinności.

LA GRACIOSA – mała wyspa położna na północ od Lanzarote z niezwykłym księżycowym krajobrazem oraz piaszczystym wybrzeżem.

Atrakcję na wyspie stanowią także winnice w La Geria czy tropikalny park w Guintate, szczególnie polecany miłośnikom ptaków.

Akwen

Plaża Las Chucharas w Costa Teguise uznawana za jeden z najlepszych spotów windsurfingowych w Europie. Costa Teguise jest popularnym kurortem turystycznym położonym na wschodnim wybrzeżu wyspy, ok. 15 min. jazdy od lotniska. Znajduje się tu sproro różnej klasy hoteli, bary, restauracje, sklepy – wszystko w niedalekiej odległości od spotu. Między innymi dzięki temu jest to doskonałe miejsce na połączenie wakacji z windsurfingiem.

Spot Las Cucharas oferuje wspaniałe warunki zarówno dla średniozaawnsowanych, zaawansowanych, jak i tych którzy lubią wave, czy freeride! Wewnątrz zatoczki dobre warunki znajdą dla siebie początkujący windsurferzy, tam wiatr jest łagodniejszy. Wiatr wieje tu przez cały sezon, choć najmocniej daje o o sobie znać latem od maja do sierpnia). Wieje od lewej strony brzegu (side shore). Mieści się tu centrum FBC Lanzarote – Windsurfing Center i Watersports Center (po lewej stronie zatoki).

Poza tym na Lanzarote panują bardzo dobre warunki na surfing. Najwięcej spotów surfingowych znajduje się w rejonie La Santa i Famara. Duże nagromadzenie spotów i fajne fale występują też w północno-wschodniej części wyspy – od Arrienta do Orzol’i.

ZOBACZ, CO CIĘ CZEKA!

Partnerzy FunSurf

  • jungmob_logo
  • vans-navy

Opinie o naszej szkole

Promocje