FUERTEVENTURA-POŁUDNIE-WYSPY

HISZPANIA – FUERTEVENTURA (południowa część wyspy) – Sotavento i Costa Calma

Druga co do wielkości i najrzadziej zaludniona wyspa archipelagu kanaryjskiego, a także najbardziej pustynna (oddalona o blisko 100 km od Afryki). Jest to rewelacyjne miejsce do uprawiania kitesurfingu, windsurfingu, wingfoila, a także surfinguWieje tu przez cały rok!  Lato przynosi najlepsze wiatry, zimą najlepsze fale!

Podobnie jak na pozostałych Wyspach Kanaryjskich przyjemne temperatury występują tu przez okrągły rok. Wyspy Kanaryjskie są powszechnie znane, jako „wyspy wiecznej wiosny”. Gorące masy powietrza znad pobliskiej Sahary są skutecznie opychane przez nieustające pasaty. Dzięki czemu średnia temperatura w okresie stycznia to 20 stopni do około 28 stopni w sierpniu. Temperatura w nocy, w okresie zimowym nie spada poninżej 16 stopni. Roczne opady deszczu na Fuerteventurze to około 147mm rocznie z bardzo małą częstotliwością. Temperatura wody waha się pomiędzy 19 stopni w okresie zimowym do 23 stopni w okresie letnim, w związku, z czym grube-długie pianki śmiało można zostawić w domu.

Krajobraz wyspy jest typowo wulkaniczny, a dosyć sporą jego część stanowią piaszczyste plaże i wydmy ukształtowane przez wiatr. W pustynnym krajobrazie południa, gdzie roślinność prawie nie występuje, wyróżniają się także kopułowe łańcuchy górskie i wąwozy. Nieodłącznym elementem krajobrazu są również wszechobecne wiatraki i palmy.

Fuerteventura to doskonały kierunek na rodzinne wakacje połączone z uprawianiem sportów wodnych. W ofercie turystycznej jest duży wybór różnej klasy hoteli położonych w pobliżu spotów i baz wind i kitesurfingowych. Jest to też bardzo dobre miejsce dla osób ceniących spokój i ciszę oraz surowe i bezludne krajobrazy.

Atrakcje

OASIS PARK FUERTEVENTURA – największy park zoologiczny na Wyspach Kanaryjskich. Można zobaczyć tu 250 gatunków zwierząt (w sumie ponad 3000). Znajduje się tu największy w Europie rezerwat wielbłądów. Dużą atrakcją są przejażdżki na wielbłądach. Jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można podejrzeć życie lemurów czy pełnych wdzięku lwów morskich. Na terenie parku mieści się również wspaniały ogród kaktusów.

WYDMY CORRALEJO – park naturalny znajdujący się w północnej części wyspy – Parque Natural Dunas de Corralejo. Miejsce to zachwyca przepięknymi plażami i białymi wydmami. W skład parku wchodzi także Wyspa Lobos – mała niezamieszkała wysepka oddalona ok. 2 km od wybrzeża Fuerteventury. Jest to prawdziwy raj dla opalających się turystów. Zostały tu wytyczone ciekawe trasy trekkingowe. W sąsiedztwie parku znajduje się klimatyczna miejscowość wypoczynkowa Corralejo. W niewielkiej odległości od Corralejo wznosi się krater wulkanu Bayuyo, gdzie warto udać się by podziwiać piękne widoki. W miejscowości znajduje się również nowoczesny park wodny pełen atrakcji nie tylko dla dzieci.

BETANCURIA – to jedno z najpiękniejszych miasteczek na wyspie – zachwyca białymi domkami rozłożonymi na zboczach brązowego wzniesienia, pięknie z nimi kontrastując. Mieści się tu Kościół Świętej Marii z XVIII wieku oraz kilka muzeów – m.in. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Sakralnej. Kilka km dalej znajdują się warte odwiedzenia ruiny XV-wiecznego klasztoru Franciszkanów.Zaraz za zabudowaniami Betancurii znajduje się kozia farma, w której można skosztować kozich serów – najpopularniejszego wyrobu Fuerteventury, a także sosów kanaryjskich, dżemów wyrabianych z opuncji czy lokalnego trunku jakim jest słodki rum wyrabiany z miodu palmowego.

PLANTACJA ALOESU – TISCAMANITA – plantacja aloesu, na której można spotkać gatunek Barbadensis Miller – poza Wyspami Kanaryjskimi występujący tylko na Wyspach Zielonego Przylądka. Aloes jest wszechobecną rośliną występującą na Fuerteventurze. Jest to roślina o silnych właściwościach leczniczych zalecana szczególnie osobom mającym problemy dermatologiczne, oparzenia skóry, trądzik czy problemy z odpornością. To właśnie z Fuerteventury pochodzi większość ekstraktu aloesowego stosowanego w różnego rodzaju kosmetykach.

ECO-MUZEUM – skansen znajdujący się w miejscowości Tefia. Składa się on z kilku budynków prezentujących życie i zwyczaje mieszkańców w dawnych czasach. Można znaleźć tu różnego rodzaju wyroby z palmy, jak koce, dywany, kosze oraz gliniane dekoracje.

VILLAVERDE – miejscowość położona w północnej części wyspy u stóp krateru Escanfraga. Mieści się tu posiadłość Funca la Rosita z ogrodem botanicznym. Nieopodal Villaverde znajduje się tunel wulkaniczny Cueva del LIano, gdzie żyją pająki albinosy o wielkości kilku milimetrów.

Poza tym warto odwiedzić nastarszą miejscowość na wyspię – Antigua (słynącą przede wszystkim ze wspaniałych wiatraków), dość niedostępną plażę Cofete (na którą można dostać się kamienistym wąskim przesmykiem górskim i gdzie można podziwiać fale osiągające nawet do 2 m wysokości) czy też surferską plażę – La Pared (znajdującą się przy wybrzeżu klifowym, gdzie prowadzą kamienne schody).

Akwen

Spot Sotavento znajduje w południowej części wyspy, ok. 3 km na południe od miejscowości Costa Calma, w górnej części długiej na 30 km plaży o tej samej nazwie. Znajduje się tu zależna od pływów laguna z płytką i płaską wodą oddzielona piaszczystym nasypem od otwartego oceanu. Jest to obszar o długości ponad 4 km i szerokości ponad 200 m, który w czasie przypływu napełnia się wodą – woda w lagunie występuje średnio od 2 do 3 tygodni w miesiącu. Jest to doskonałe miejsce na szkolenia.

Sotavento to idealne miejsce na kite’owo – windsurfingowe wakacje. Przy spocie znajduje się dobrej klasy hotel Melia Fuerteventura 4*. Jest to w zasadzie jedyny hotel przy lagunie. Natomiast nie ma tu problemu z zakwaterowaniem. W pobliskiej Costa Calma znajduje się duży wybór hoteli o różnym standardzie. Dodatkowo miejscowa baza oferuje darmowe transfery na spot.

Na spocie wyznaczone są oddzielne strefy dla windsurferów, kitesurferów oraz  strefa do nauki (laguna). Centrum windsurfingu położone jest ok. 200 m od hotelu Melia Fuerteventura – w miejscu gdzie od ponad 30 lat organizowane są zawody Pucharu Świata. To właśnie tutaj można zobaczyć w akcji najlepszych zawodników PWA. Strefa wind to nieograniczony obszar z doskonałymi warunkami do freestyle’u, slalomu i szybkiego surfowania. Centrum kitesurfingu mieści się bezpośrednio przy lagunie pośród ogrodu palmowego hotelu Melia Fuerteventura. Jest tu bardzo dużo miejsca.

Costa Calma położona jest w południowej części Fuerteventury, ok. 1 h jazdy od lotniska. Jest to jedna z najbardziej znanych miejscowośći turystycznych na Fuerteventurze. Znajduje się tu ogromna piaszczysta plaża na której mieści się baza ION-Club – bezpośrednio przy hotelach SBH Monica Beach i Costa Calma Palace. Niewątpliwym atutem tego spotu jest bliskie położenie względem wielu hoteli – w tzw. odległości spacerowej.

Na spocie występują doskonałe warunki na windsurfing na każdym poziomie zaawansowania. Rano idealne dla początkujących – spokojny wiatr, bez fal. W ciągu dnia dla bardziej zaawansowanych oraz na freeride. Dominujący kierunek wiatru to cross-offshore z lewej. Przez pierwsze 100 m od brzegu wiatr bywa nierówny – ze względu na położone w pobliżu hotele. Dalej jest bardziej stały a warunki doskonałe na freeride oraz bump & jump. W lecie wiatr osiąga tu spokojnie powyżej 30 węzłów, jednak przy plaży przez większość czasu panują warunki odpowiednie dla początkujących i średnio zaawansowanych windsurferów. Na plaży wydzielona jest 40 m część zarezerwowana tylko dla windsurferów. Dodatkowo miejscowa baza oferuje darmowe przejazdy na spot Risco del Paso.

ZOBACZ, CO CIĘ CZEKA!

Partnerzy FunSurf

  • jungmob_logo
  • vans-navy

Opinie o naszej szkole

Promocje