KOS-MARMARI-FUNSURF

GRECJA – KOS – Marmari

Jedna z 12 wysp archipelagu Dodekanez, leżąca we wschodniej części Morza Egejskiego tuż obok wybrzeza Turcji. Kos nazywana jest wyspą Hipokratesa. Ma okolo 45 km długości i 10 km szerokosci, w związku z czym łatwo odwiedzić jej najpiękniejsze miejsca nawet w ciągku kilku dni pobytu. Najlepszym sposobem na zwiedzanie wyspy jest wypożyczenie samochodu lub niezwykle popularny rower – sieć ścieżek rowerowych jest tu bardzo dobrze rozwinięta.

Ta kameralna wyspa grecka zachwyca różnorodnością krafobrazu – znajdziemy tu szerokie piaszczyste plaże, malownicze lecz niezbyt wysokie górskie zbocza, skąd rozciągają się przepiękne widoki. Panuje tu niezmiennie słoneczny, łagodny klimat a wyjątkowa atmosfera sprawia, że jest to miejsce wybierane na spokojny rodzinny wpoczynek. Sezon zaczyna się tu w maju i trwa prawie do października. Większość kurortów turystycznych to bardzo małe spokojne miejscowości, gdzie znajdują się głównie hotele. Największym miastem wyspy jest stolica – Kos, gdzie znajdują się liczne hotele, tawerny, sklepy, bary.

Pewny stale wiejący wiatr oraz zróżnicowane warunki sprawiają, że Kos jest popularnym kierunkiem wakacyjnym dla wind- i kitesurferów. Najlepsze spoty ze świetnymi warunkami do pływania znajdziemy w okoliczy Kefalos, Marmari, Mastichari i Psalidi. Znajdują się tu bardzdo dobrze wyposażone bazy wind i kite. Wyspa oferuje też doskonałe tereny do wspinaczkowe. Dużym powodzeniem cieszy się jazda na nartach wodnych czy parasailing.

 

 

Atrakcje

KOS – największe miasto i jednocześnie stolica wyspy. Jest mieszanką stylów i gatunków z różnych okresów historycznych – ze względu na ilość zabytkowych budowli miasto podzielono na strefy archeologiczne. Koniecznie trzeba zobaczyć platan Hipokratesa – najstarszy w Europie platan o obwodzie 14 m.

ASKLEPION – jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych wyspy, pozostałość starożytnek świątyni dedykowany bogowi medycyny Asklepiosowi.

PLATANI – mała wioska pomiędzy Asklepionem a miastem Kos. Miasta pogchodzi od wielkiego platanu znajdującego się w centrum wioski. Wioska zamieszkana jest przez mniejszość turecką. Znajdziemy tu też piękną synagogę i cmentarz żydowski.

MASTICHARI – malownicza wioska rybacka znana z najpiękniejszych plaż na wyspie. Znajdują się tu ruiny pochodzącej z V wieku bazyliki Agios Ioanis z zachowanymi geometrycznymi mozaikami.

JEZIORO ALIKES – słone jezioro na północnym wybrzeżu wyspy pomiędzy Tigaki a Marmari. Ze względu na występowanie różnorodnych gatunków roślin i zwierząt terent jeziora objęty jest ochroną. Dawniej było ono wykorzytywane do produkcji soli.

TERMY EMBROS– jedna z głównych atrakcji wyspy Kos – to gorące, wulkaniczne źródła wydobywające się ze skalnej groty. Ze względu na duże ilości siarki posiada lecznicze działanie.

Na wyspie znajduje isę także jeden z najlepszych aquaparków w całym rejonie Morza Egejskiego – park wodny Lido.
Dodatkow będąc na Kos można wybrać się na sąsiednią wyspę Nissyros, liczącą zaledwie 40 km² , gdzie znajduje się jeden z największych na świecie aktywny krater hydrotermalny o nazwie Stefanos oraz do tureckiego Bodrum.

Akwen

Kefalos uważany jest za główny spot windsurfingowy na wyspie Kos. Panują tu doskonałe warunki na windsurfing na każdym poziomie zaawansowania. Jest to też perfekcyjne miejsce dla osób ceniących spokój, ciszę, przyjazną atmosferę i piękne krajobrazy.

Marmari to niewielka miejscowość położona na północno-zachodnim wybrzeżu Kos z doskonałymi warunkami do urpawiania windsurfingu i kitesurfingu.

Na spocie występują odpowiednie warunki na wszystkich poziomach zaawansowania. Najlepszy czas dla początkujących to wiosna (maj/czerwiec) i jesień. Popołudniami pojawia się zachodni termiczny wiatr (sideshore) osiągający 4-5 Bft. Rano natomiast wieje bardzo delikatnie (2-3 Bft). W tym czasie woda jest relatywnie płaska. Od końca maja do połowy czerwca zaczyna wiać z połnocy. Pod koniec czerwca pojawia się już silny północny wiatr Meltemi. Wtedy Marmari staje się najbadziej wietrznym miejscem na wyspie. W najlepsze dni bywa 4-5 Bft przed południem po czym siła wiatru rośnie osiągając siłę nawet 6-7 Bft. Podczas Meltemi powitają wysokie fale do 1,7 m będące wyzwaniem dla każdego surfera. Niestety wieje nieregularnie.

W Marmari mieści się kilka baz windsurfingowych, wingfoilowych i kitesurfingowych położonych w pobliżu różnej klasy hoteli. W związku z tym jest to dobre miejsce na połączenie wakacji w spokojnycm miejscu z uprawianiem sporów wodnych.

ZOBACZ, CO CIĘ CZEKA!

Partnerzy FunSurf

  • jungmob_logo
  • vans-navy

Opinie o naszej szkole

Promocje