GRECJA – KARPATHOS – Afiartis Bay

Karpathos to najdalej wysunięta na południowy-wschód wyspa grecka. Jest długa i wąska. Środek wyspy stanowi pasmo górskie, na którego zboczach zbudowano kilka wiosek. Najbardziej znaną z nich jest wioska Olimpos, gdzie możemy spotkać mieszkańców ubranych w tradycyjne greckie stroje. Na Karpathos nie rozwinęła się masowa turystyka, dzięki czemu wyspa zachowała niepowtarzalny klimat i bogatą tradycję. Wybierając się na którąś z mniejszych plaż niewykluczone jest, że będzie ona bezludną oazą wypoczynku.
Karpathos to także miejsce, gdzie jednego można być pewnym. A jest to bardzo silny wiatr dochodzący do 7-9 Bft w lipcu i sierpniu. W związku z tym jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników windsurfingu. I nie tylko! Wyspa oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Działa tu wiele szkół nurkowania, na rowerzystów na Karpathos czekaję piękne widokowo trasy, nei brakuje też miejsc do wspinaczki. Popularne na Karpathos jest również paralotniarstwo.
Nie można też zapomnieć o wyjątkowych widokach oraz ustronnych, spokojnych zakątkach idealnych na relaksujący wypoczynek na słońcu. Odległości na wyspie nie są duże, można ją objechać zaledwie w kilka godzin. Do większości małych plaż, położonych pomiędzy ostrymi skałami, dojechać można tylko samochodem lub skuterem. Powodowane jest to bardzo wąskimi i stromymi drogami, często kamienistymi. Wieczorem warto spędzić czas w licznych tutejszych tawernach przy dźwiękach muzyki i pysznym jedzeniu.

Atrakcje

PIAGIDA – to stolica Karpathos, mieszczą się tu wszelkie urzędy i instytucje życia publicznego. Główną atrakcją jest port. Architektura to urocze, tradycyjne domy z czerwonymi dachami i balkonami, wąskie uliczki sprawiają, ze jest to dość atrakcyjne i klimatyczne miejsce. Latem, podczas sezonu turystycznego, miasto oferuje mnóstwo atrakcji, aby przyciągnąć jak największą liczbę turystów. Liczne małe sklepiki, resturacje i supermarkety są czynne przez cały dzień, aż do wieczora. Większość tawern i klubów jest czynna do 4 nad ranem. Jest tez mnóstwo restauracji oferujących doskonałe jedzenie i świetną obsługę.

ARKASA – największe miasto na zachodnim wybrzeżu. Przez większą część roku jest tu spokojnie, w sezonie letnim miasteczko tętni życiem. Jest tutaj mnóstwo restauracji, barów i tawern. Na aktywnych czekają ścieżki trekkingowe – warto wejść na wzgórze Palaiokastro z ruinami starożytnego miasta Arkesia, skąd roztacza się zapierający dech widok na okolicę

OLYMPOS – urocza wioska położona w pólnocnej części wyspy, nazwana tak na cześćgóry Olimp zamieszkiwanej przez 12 bogów starożytnej Grecji. Z jednej strony otaczają wioskę wysokie góry, z drugiej strome klify. Widok Olympos rozrzuconego pomiędzy chropowatymi skałami jest niesamowity. Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam spacer wąskimi uliczkami wioski, gdzie wszystkie elementy architektury i krajobrazu tworzą harmonijna całość, pomimo swej różnorodnosci. Wioska żyje swoim rytmem od wieków: Kobiety wciąż noszą tradycyjne stroje i chętnie zaproszą cię do swojego domu, abyś mógł podziwiać jego oryginalny wystrój. Olympos jest żyjącym muzeum folklorystycznym, wszystko pozostało tu niezmienione, a tradycja zachowywana jest z wielką gorliwością. Na szczególną uwagę zasługuje architektura domów budowanych na różnych poziomach.

PLAŻE – niewątpliwa atrakcja i wizytówka Karpathos. Warto wynająć samochód, żeby zobaczyć je wszystkie. Najbardziej znane to Makris Gialos na południowo-wschodnim wybrzeżu, w regionie Amfiarti z widokiem na niesamowity zachód słońca i dźwiękiem cykad w tle. Piękne są też plaże w miejscowości Arkasa: Agios Nikolaos z drobnym, złocistym piaskiem i Marmara z transparentną wodą. Popularna jest piaszczysto-żwirkowa plaża Afoti w PigadiiKyra Panagia – jedna z ładniejszych plaż, położona wśród gór i skał, jest doskonałym wyborem na błogie lenistwo, pływanie i relaks w tawernie z pięknym widokiem, a plaża Apella to raj na ziemi.

Akwen

Karpathos to idealne miejsce na windsurfing na każdym poziomie zaawansowania, a także dla dzieci. Najlepszy czas pod względem wiatru to okres od kwietnia do października. Najmocniej wieje w lipcu i sierpnu, kiedy siła wiatru osiągna 7-9 Bft. Znakomite warunki na windsurfing występują w Afiartis – miejscowości położonej w południowej części wyspy, kilka minut od lotniska.

Zatokę Afiartis tworzą 3 mniejsze zatoki: Chicken Bay (w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska), Gun BayDevil’s Bay (Paradise Bay).

Chicken Bay (Speed Lagoon) to doskonałe miejsce dla początkujących, średnio-zaawansowanych oraz freelstyler’ów. Jest to najbardizej osłonięta zatoka, dzięki czemu wieje tu słabiej w porównaniu do sąsiednich spotów. Gun Bay to bardzo wietrzny spot dla bardziej zaawansowanych i doświadczonych windsurferów. Wieje tu silny północno-wschodni wiatr cross-offshore, powodujący fale o wysokości 1 metra, co stwarza świetne warunki do skoków. Paradise Bay to spot, gdzie wieje najmocniej (o 1-2 Bft silniej), a woda jest perfekcyjnie płaska.

W zatocie Afiartis 2 swoje bazy ma ION-Club. Główną bazę w zatoce Gun Bay oraz drugą w Chicken Bay.

ZOBACZ, CO CIĘ CZEKA!

Partnerzy FunSurf

  • jungmob_logo
  • vans-navy

Opinie o naszej szkole

Promocje