Sardynia-mapa

WŁOCHY SARDYNIA – Porto Pollo

Druga co do wielkości włoska położona w centrum Morza Śródziemnego, w połowie drogi między Europą i Afryką. Ma ponad 1800 km niezwykle urozmaiconego wybrzeża. Piaszczyste plaże, urwiste zbocza, bajkowe zatoki, wysepki, kryształowo czyste morze oraz doskonały wiatr niemal przez cały rok to niewątpliwie najważniejsze walory wyspy.

Sardynia oferuje doskonałe warunki na kitesurfing i windsurfing na każdym poziomie zaawansowania. Znajduje się tu wiele spotów kitesurfingowych i windsurfingowych oferujących różnodrodne warunki – płaska woda, chop, fale. W zależności od pory roku wyspa jest pod wpływem różnych wiatrów. W sezonie letnim najczęściej wieje Mistral – bardzo równy z północnego zachodu oraz Scirocco – suchy i ciepły wiatr z południowego wschodu. W tym czasie występuje też Poniente, któy przynosi póludniowo zachodne wiatry. Wieje tu również Tramontana – głównie wiosną z północy i pólnocnego wschodu. Panuje tu typowy klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski. Średnie temperatury w ciągu dnia wahają się od 15 °C zimą do 32 °C latem. W ciągu roku jest tu ok. 300 słonecznych dni.

Sardynia jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Poza niezwykle bogatym krajobrazem, różnorodnością form geologicznych oraz wspaniałymi warunkami plażowymi oferuje mnóstwo atrakcji. M.in. Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże)- ekskluzywne miejsce z charakterystyczną niezwykłą barwą wody czy wszechobecna na całym obszarze Sardynii nuraghi – prehistoryczne formacje skalne. Poza kite- i windsurfingiem popularne na wyspie są tu m.in. żeglarstwo, trekking rorwery góskie, golf. W głębi wyspy znajdują się góry Gennargentu z urokliwymi osadami, w których czas niemal się zatrzymał.

Atrakcje

COSTA SMERALDA (Szmaragdowe Wybrzeże) – jedna z wizytówek Sardynii, wybrzeże o długości ok. 50 km położone w północno-wschodniej częśći wyspy. Nazwę zawdzięca charakterystycznej barwie wody. Linia brzegowa jest niezwykle urozmaicona – formacje skalne schodzące do morze, zatoczki, typowo śródziemnomorska roślinność. Najbardziej znane plaże na Costa Smeralda to: Liscia Ruja, Romazzino, Capriccioli, Il Pevero, La Chelvia, Rena Bianca i Spiaggia del Principe.

PORTO CERVO – najbardziej znany kurort Szmaragdowego Wybrzeża z niskimi eleganckimi budynkami, kojarzony z luksusem i prestiżem, odwiedzany przez celebrytów z całego świata. Znajduje się tu wielka przystań jachtowa, a nad nią kościółek Stella Maris – symbol kurotu. Jest tu wszystko co przyciąga wymagających turystów – luksusowe hotele i wille, piękne plaże, kluby restauracje, ekskluzywne butiki, pola goflowe.

PORTO ROTONDO – luksusowy kurort na południe od Costa Smeralda, którego nazwa pochodzi od okragłego kształtu portu. Znajduje się tu mnóstwo kawiarni i restaruracji. Miejscowość znana jest również z tego, że znajduje się tu ekstrawagancka willa Le Certosa należąca do Silvio Berlusconi.

ARCHIPELAG LA MADDALENA – Park Narodowy złożony z 7 dużych wysp i 20 małych wysepek o bardzo ciekawej i urozmaiconej linii brzegowej. Do najciekawszych należą La Magdalena, gdzie wiele lat swego życia spędził włoski bohater narodowy – Garibaldi, a w jego jego domu, Casa Bianca, mieści się obecnie muzeum. Na wszystkich wyspach można podziwiać piaszczyste białe plaże, egzotyczną roślinność śródziemnomorską, skaliste brzegi i przede wszystkim niesamowity, intensywnie szmaragdowy kolor morza.

CAGLIARI – stolica i jednocześnie największe miasto Sardynii, położone nad zatoką o tej samej nazwie. Szczególnie warte zobaczenia jest stare miasto Castello, gdzie znajduje się Torre San Pancrazio, XIII-wieczna katedra Santa Maria i Torre dell’Elefante (Wieża Słonia). W Cagliari jest kilka muzeów, z których na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Archeologiczne, którego najcenniejszą kolekcją są znaleziska z czasów tajemniczej cywilizacji nourskiej, pochodzące z wykopalisk na terenie całej Sardynii

SU NURAXI DI BARUMINI – najstarszy, największy i najlepiej zachowany kompleks budowli powstałych w okresie cywilizacji nuragów, wpisany na Listę UNESCO. Nuragi – megalityczne budowle w kształcie ścietego stożka do dzisiaj intrygują naukowców. Kompleks datowany jest na 1500 r. p.n.e i uważany jest za dawną stolicę Sardynii.

Akwen

Porto Pollo jest najbardziej znanym miejscem do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu w północnej części Sardynii – na wszystkich poziomach umiejętności.

Spot Porto Pollo znajduje się na wąskim półwyspie Isola de Gabbiani, który dzieli spot na 2 odrębne strefy – zatoki, jedna na zachodnim brzegu, a druga na wschodnim. Wschodni brzeg z wiatrami side offshore ( zapewniającym płaską wodę) jest przeznaczony tylko dla windsurferów. Zachodni akwen ( z wiatrami side onshore) jest otwarty dla wszystkich. Jest o wiele bezpieczniejszy, bardziej dziki i  dużo większy. Ponadto wiatry na zachodzie są stabilniejsze niż gdziekolwiek indziej na Sardynii. Jedynym niebezpieczeństwem w rejonie są jeżowce – zalecane obuwie. Siła wiatru w tym regionie jest bardzo zróżnicowana. Przy wschodnim jak i przy zachodnim wietrze zarówno zwolennicy płaskiej wody jaki fali znajdą tu coś dla siebie.a. W pobliżu znajduje się kilka spotów wave – np. na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy – Capo Testa czy Vignola.

W Porto Pollo znajduje się kilka dobrze wyposażonych baz windsurfingowych i kitesurfingowych m.in. Pro Center Michel Bouwmeester oraz Sporting Club Sardinia.

ZOBACZ, CO CIĘ CZEKA!

Partnerzy FunSurf

  • jungmob_logo
  • vans-navy
Promocje