GRECJA – KOS – Kefalos

Jedna z 12 wysp archipelagu Dodekanez, leżąca we wschodniej części Morza Egejskiego tuż obok wybrzeza Turcji. Kos nazywana jest wyspą Hipokratesa. Ma okolo 45 km długości i 10 km szerokosci, w związku z czym łatwo odwiedzić jej najpiękniejsze miejsca nawet w ciągku kilku dni pobytu. Najlepszym sposobem na zwiedzanie wyspy jest wypożyczenie samochodu lub niezwykle popularny rower – sieć ścieżek rowerowych jest tu bardzo dobrze rozwinięta.

Ta kameralna wyspa grecka zachwyca różnorodnością krajobrazu – znajdziemy tu szerokie piaszczyste plaże, malownicze lecz niezbyt wysokie górskie zbocza, skąd rozciągają się przepiękne widoki. Panuje tu niezmiennie słoneczny, łagodny klimat a wyjątkowa atmosfera sprawia, że jest to miejsce wybierane na spokojny rodzinny wpoczynek. Sezon zaczyna się tu w maju i trwa prawie do października. Większość kurortów turystycznych to bardzo małe spokojne miejscowości, gdzie znajdują się głównie hotele. Największym miastem wyspy jest stolica – Kos, gdzie znajdują się liczne hotele, tawerny, sklepy, bary.

Pewny stale wiejący wiatr oraz zróżnicowane warunki sprawiają, że Kos jest popularnym kierunkiem wakacyjnym dla windsurferów, wingsurferów i kitesurferów. Najlepsze spoty ze świetnymi warunkami do pływania znajdziemy w okoliczy Kefalos, Marmari, Mastichari i Psalidi. Znajdują się tu bardzdo dobrze wyposażone bazy wind i kite. Wyspa oferuje też doskonałe tereny do wspinaczkowe. Dużym powodzeniem cieszy się jazda na nartach wodnych czy parasailing.

Atrakcje

KOS – największe miasto i jednocześnie stolica wyspy. Jest mieszanką stylów i gatunków z różnych okresów historycznych – ze względu na ilość zabytkowych budowli miasto podzielono na strefy archeologiczne. Koniecznie trzeba zobaczyć platan Hipokratesa – najstarszy w Europie platan o obwodzie 14 m.

ASKLEPION – jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych wyspy, pozostałość starożytnek świątyni dedykowany bogowi medycyny Asklepiosowi.

PLATANI – mała wioska pomiędzy Asklepionem a miastem Kos. Miasta pogchodzi od wielkiego platanu znajdującego się w centrum wioski. Wioska zamieszkana jest przez mniejszość turecką. Znajdziemy tu też piękną synagogę i cmentarz żydowski.

MASTICHARI – malownicza wioska rybacka znana z najpiękniejszych plaż na wyspie. Znajdują się tu ruiny pochodzącej z V wieku bazyliki Agios Ioanis z zachowanymi geometrycznymi mozaikami.

JEZIORO ALIKES – słone jezioro na północnym wybrzeżu wyspy pomiędzy Tigaki, a Marmari. Ze względu na występowanie różnorodnych gatunków roślin i zwierząt terent jeziora objęty jest ochroną. Dawniej było ono wykorzytywane do produkcji soli.

TERMY EMBROS– jedna z głównych atrakcji wyspy Kos – to gorące, wulkaniczne źródła wydobywające się ze skalnej groty. Ze względu na duże ilości siarki posiada lecznicze działanie.

Na wyspie znajduje się także jeden z najlepszych aquaparków w całym rejonie Morza Egejskiego – park wodny Lido.
Dodatkowo będąc na Kos można wybrać się na sąsiednią wyspę Nissyros, liczącą zaledwie 40 km² , gdzie znajduje się jeden z największych na świecie aktywny krater hydrotermalny o nazwie Stefanos oraz do tureckiego Bodrum.

Akwen

Kefalos uważany jest za główny spot windsurfingowy na wyspie Kos. Panują tu doskonałe warunki na windsurfing na każdym poziomie zaawansowania. Jest to też perfekcyjne miejsce dla osób ceniących spokój, ciszę, przyjazną atmosferę i piękne krajobrazy.

Zatoka Kefalos położona jest w południowo-zachodniej części wyspy. Jest to idealny akwen windsurfingowy dla początkujących – w zasadzie jest to jedyne miejsce na Kos z płaską wodą. Wieje tu przeważnie skośnie od brzegu (side offshore). Rano wiatr jest słabszy i jest to dobra pora na naukę. Prędkość wiatru nasila się w ciągu dnia i popołudniami osiąga 4-6 Bft. W tym czasie panują sprzyjające warunki dla  zaawansowanych windsurferów i wingsurferów.
Dzięki swemu położeniu Kefalos uważany jest za najbardziej wietrzny spot na wyspie. Efekt termiczny zapewnia wysokie prawdopodobieństwo silnych wiatrów w godzinach popołudniowych, nawet jeśli prognozy są bezwietrzne. W zatoce działa baza Kefalos Windsurfing & Sailing.

Po przeciwległej stronie wyspy ok. 5 km od Kefalos znajduje się spot kitesurfingowy Kohilari z długą, szeroką piaszczystą plażą i płytką wodą. Występuje tu silny północny wiatr (onshore). Mieści się tu baza Kohilari Kite Center. Jest to również dobre miejsce do urpawiania wave – fale do 2 m wysokości.

ZOBACZ, CO CIĘ CZEKA!

Partnerzy FunSurf

  • jungmob_logo
  • vans-navy

Opinie o naszej szkole

Promocje